Правила вітання
- Важливою проблемою в ситуації вітання є те, хто має вітатися першим. Деякі люди надають цьому винятково великого значення й оцінюють інших людей за тим, чи ті вітаються першими, чи чекають, що спочатку привітаються з ними. За усталеним звичаєм першим вітається чоловік із жінкою, молодий — зі старшим, підлеглий — із начальником. Молода жінка перша вклоняється літньому чоловікові. Ще у Старому завіті Господь сказав через Мойсея: «Перед лицем сивини встань і вшануй лице старого...» (Лев. 19:32). Це данина поваги старшим за віком, які мають досвід життя та можуть дати добру пораду.
- У різних країнах існують неоднакові традиції вітання та вони не завжди збігаються з нормами, узвичаєними в нашому суспільстві. Наприклад, в Англії жінка, щоб «уповноважити» чоловіка вклонитися їй, зазвичай вітається з ним першою.
- Щодо вітання є дуже розумне правило: першим вітається той, хто краще вихований. І якщо люди добре виховані, то здебільшого вітаються одночасно. Проте, навіть знаючи це правило, багато хто його не дотримується, «шанує свою гідність».
- Незалежно від віку, статі, посади першим вітається той, хто проходить повз когось або обганяє його. І звичайно той, хто підходить до гурту, чи заходить у приміщення тощо. У вітальні спочатку вітаються з господинею, потім із господарем, а тоді з рештою присутніх, не обминаючи й дітей.
- У разі коли зустрічаються пари, то спочатку вітаються жінки з жінками, тоді жінки з чоловіками та, насамкінець, чоловіки між собою. Як правило, акт вітання — короткотривалий. Короткими є і вітальні формули. Тому в ситуації вітання важливого значення набувають фонетичні складники мовлення: сила голосу, тон, тембр, темп, а також невербальні знаки: погляд, вираз обличчя, поза та ін. Наприклад, вітальна репліка, вимовлена тихо, «під ніс» і без зорового контакту, може бути не зауважена або витлумачена як вияв негативного ставлення до адресата.
- По-різному сприймаються вітальні фрази в поспішному й повільному темпі, з м’яким, несміливим, пригніченим чи злим тембром, з насупленим, іронічним, меланхолійним поглядом, із радісною, удаваною, єхидною посмішкою тощо.
Комментариев нет:
Отправить комментарий